Piękne Ogrody

Odkrywamy sekrety pięknych ogrodów.
Poznaj praktyczne informacje i porady.

Ogrody barokowe - fakty i porady

Pierwsze ogrody barokowe zostały założone we Francji, dlatego nazywa się je także „ogrodami francuskimi”. Stały się dopełnieniem pałaców, które miało świadczyć o randze i zamożności właściciela.

Ogrody barokowe charakteryzują się niezwykłym uporządkowaniem i symetrią względem osi głównej oraz osi bocznych, którymi są aleje, kanały albo baseny.

Założeniem, pielęgnowaniem i organizacją ogrodu barokowego zajmowało się często kilka tysięcy robotników.

Wielka różnorodność elementów składająca się na ogród barokowy jest uporządkowana i rozmieszczona z dbałością o geometryczną symetrię. W ogrodzie barokowym występują:

 • Parter

  Jest to część ogrodu przed fasadą pałacu. Tarasowe powierzchnie w najbliższym sąsiedztwie budynku są najwspanialej dekorowane. Są tutaj rabaty kwiatowe na wzór dywanów, ornamenty trawników i misternie strzyżone krzewy tworzące zielone rzeźby. Wysypane kolorowym żwirem powierzchnie przypominają haft i prowadzą od świata ogrodu do często równie dekoracyjnej fasady pałacu.

  W dalszej odległości od pałacu, zamiast roślin kwiatowych pielęgnuje się trawniki, albo zakłada baseny.

 • Boskiety

  Tak się określa elementy żywopłotu i niskich zakrzewień, które dzielą obszar ogrodu na geometrycznie doskonałe powierzchnie. Boskiety tworzą zazwyczaj lustrzane odbicia względem głównej osi ogrodu.

  Przestrzenie otoczone przez boskiety, to gabinety, czyli odtworzony w ogrodowej przestrzeni układ pomieszczeń pałacowych. Boskiety otaczają też często „teatry” lub „sale koncertowe”.

 • Budowle

  Podstawowymi elementami ogrodu barokowego są rośliny i aleje. Dla celów praktycznych, albo dekoracyjnych, spotyka się również ogrodowe budowle: mury, groty, schody, portyki i oranżerie.

 • Las

  Długie aleje przecinające się w formie gwiazd sztucznie oddalają horyzont. Z całością ogrodu harmonijnie łączy się obszar lasu. Oprócz zwiedzania, goście mogli zabawiać się tutaj polowaniem.

 • Menażerie

  W naturalnym lesie, komponującym się z resztą ogrodu, hodowane są zwierzęta w zagrodach i domkach. W podmiejskich rezydencjach wielkość ogrodu nie stanowiła problemu.