Piękne Ogrody

Odkrywamy sekrety pięknych ogrodów.
Poznaj praktyczne informacje i porady.

Ogrody chińskie - fakty i porady

Chińska sztuka tworzenia ogrodów liczy sobie ponad 5000 lat. Odzwierciedla ona zasady feng shui i jest ściśle związana z chińskim malarstwem, architekturą i poezją.

Każdy przedmiot w ma tutaj określone znaczenie, ponieważ celem chińskiego ogrodu jest osiągnięcie harmonii między wodą, ziemią, niebem, budowlami, kamieniami, roślinami i alejami. Szczególną rolę odgrywają kamienie i woda.

Kamienie w ogrodach chińskich

Piękne wapienne bloki były sprowadzane z daleka, ogromnym nakładem sił i środków, do ogrodów cesarskich oraz bogatych kupców. Służyły do budowy sztucznych jaskiń i skalnych wzniesień.

Najbardziej poszukiwane były pięknie zwietrzałe bloki wapienne. Źródłem inspiracji do tworzenia ogrodowych kompozycji były najpiękniejsze krajobrazy krasowe. Wznoszono góry, piętrzono skały, formowano wąwozy i jaskinie. Wśród nich uruchamiano sztuczne strumienie wpadające do uroczych stawów. Szczególnie osobliwe skały eksponowano jak pomniki.

Feng shui w ogrodach chińskich

Feng shui jest chińską geomancją, czyli kompleksową sztuką odczytywania krajobrazu i takiego urządzania otoczenia i budynku, aby zapewnić maksymalny przepływ pozytywnej energii i szczęście.

Idealny ogród powinien posiadać, według tych koncepcji, wysokie ochronne góry na północy, łagodne pagórki na wschodzie, schodzące na południe i zabezpieczającą zachodnią granicę rzekę. Ponieważ pozytywna energia płynie łagodnymi zakosami, drogi i zbiorniki wodne nie powinny mieć prostych krawędzi.

W chińskim ogrodzie konieczne są kontrasty – surowość i miękkość, góra i nizina, proste i kunsztowne zdobienie budowli.

Budowle w ogrodach chińskich

Bramy, mosty, pawilony itp. zajmują nawet trzecią część chińskiego ogrodu. Budowle mają tutaj znacznie większe znaczenie niż w innych ogrodach. Można tutaj organizować wspaniałe uroczystości, można zająć się malarstwem albo literaturą.

Dawny nastrój skupienia i dostojnej ciszy cesarskich ogrodów odszedł za sprawą niezliczonych rzesz turystów w zapomnienie, ale prawdziwa sztuka została.