Piękne Ogrody

Odkrywamy sekrety pięknych ogrodów.
Poznaj praktyczne informacje i porady.

Ogrody działkowe - fakty i porady

Ogrody działkowe, jako miejsce czynnego wypoczynku i kontaktu z przyrodą dla mieszkańców miast, na trwałe wpisały się w krajobraz miejski. Ich historia sięga połowy XIX wieku.

Ogrody działkowe nie są naszym polskim wynalazkiem; pierwsze Towarzystwo Ogrodów Działkowych powołano w Lipsku w 1856 roku.

Początki ogrodów działkowych

Na terenie Polski pierwszy ogród działkowy założono w 1897 r. w Grudziądzu. W okresie międzywojennym nowe ogrody powstawały głównie w Wielkopolsce. Zakładano je przeważnie dla ubogich rodzin, dla których były miejscem wypoczynku i źródłem własnej żywności: warzyw, cebuli, roślin strączkowych oraz owoców.

Pierwsze ogrody działkowe powstawały na obrzeżach miast, w naturalnym krajobrazie pól, łąk i lasów. Stanowiły harmonijny element całej przestrzeni.

Ogrody działkowe w okresie powojennym

W okresie powojennym, rozwój miast i rozszerzanie ich granic spowodowały, że ogrody działkowe znalazły się w krajobrazie miejskim. Zarówno dekret PKWN z 1944 roku, jak i ustawa sejmowa uchwalona pięć lat później, wspierały ogrody działkowe podnosząc ich rangę do „urządzeń użyteczności publicznej”.

Podstawowe funkcje ogrodów działkowych zapoczątkowane przed wojną były cały cza utrzymywane, chociaż tempo ich zagospodarowywania bywało zmienne. Ostatnio w miejsce tradycyjnych upraw coraz więcej działkowiczów hoduje rośliny ozdobne, a same działki stają się pięknymi zakątkami wypoczynkowymi.

Zadbane ogrody działkowe mają wiele zalet:

  • są oazą spokoju i miejscem aktywnego wypoczynku,
  • dostarczają tanich warzyw i owoców,
  • tworzą wyspy zieleni korzystnie wpływając na środowisko miejskie,
  • poprzez wspólną pracę integrują rodziny i znajomych.

W Polsce istnieje obecnie około 5200 ogrodów działkowych podzielonych na blisko 966 000 działek (dane PZD z 2007 r.). Zajmują one ok. 44 tysiące hektarów. Jeśli przyjmiemy, że z jednej działki korzystają 3-4 osoby, to otrzymamy imponującą liczbę bliską 10% ludności Polski. Nic dziwnego, że działkowcy są poważną siłą społeczną.