Piękne Ogrody

Odkrywamy sekrety pięknych ogrodów.
Poznaj praktyczne informacje i porady.

Ogrody francuskie - fakty i porady

Pierwsze ogrody barokowe zostały założone we Francji, dlatego nazywa się je „ogrodami francuskimi”. Ten styl został doprowadzony do doskonałości w Wersalu pod Paryżem i rozprzestrzenił się w całej Europie.

Ogrody francuskie, jako ozdobę rezydencji możnowładców, wyraz ich snobizmu i kryterium nowoczesności, zakładano w różnych warunkach klimatycznych. Te wspaniałe dzieła sztuki ogrodniczej powstawały zarówno we Włoszech, Hiszpanii i Holandii, jaki w Polsce, a nawet w zimnej Rosji.

Ogrody francuskie w Rosji

Jednym z przykładów jest zespół pałacowo-ogrodowy w Peterhof nad Zatoką Fińską. Park pałacowy posiada oryginalne wodotryski złożone z ponad 150 fontann. Zasilane przez zmyślny system podziemnych rur, działają pod wpływem naturalnych różnic poziomów wody.

Ozdobne baskiety, przycinane krzewy i drzewa, trawniki, baseny, pozłacane posągi i wazy stanowią dekorację tego typowego francuskiego ogrodu.

Ogrody francuskie w Niemczech

Niedaleko Drezna znajduje się ogród Großsedlitz zaprojektowany na wzór francuski. Ze względu na lekkie nachylenie terenu ma on formę tarasową. Dzięki zabiegom pielęgnacyjnym i konserwatorskim zakrojonym na szeroką skalę, ogród francuski Großsedlitz należy do najważniejszych tego typu w Niemczech. W jego skład wchodzą oranżerie, parter wodny, partery dolny i górny, leśna kaskada i naturalny teatr.

Wśród kunsztownie strzyżonych drzew i krzewów stoją posągi bohaterów greckiej i rzymskiej mitologii.

Ogrody francuskie w Austrii

Pałac Schönbrunn i ogród w stylu francuskim stanowią nierozerwalną całość. Centrum ogrodu stanowi „wielki parter” z 32 rzeźbami mitologicznych postaci. U stóp wzniesienia stoi wspaniała fontanna Neptuna. Poza tym są tutaj między innymi „rzymskie ruiny”, gołębnik – woliera, palmiarnia i inne ogrodowe budowle.

Ogrody francuskie w Polsce.

Polskie pałace również fundowały sobie, modne na ówczesne czasy i dodające prestiżu, wspaniałe francuskie ogrody. Założono je więc m.in. przy Zamku Królewskim w Warszawie, przy pałacu w Białymstoku, w Łańcucie, w Rogalinie i Kruszynie.