Piękne Ogrody

Odkrywamy sekrety pięknych ogrodów.
Poznaj praktyczne informacje i porady.

Ogrody kwiatowe - fakty i porady

Okres kwitnienia roślin jest bardzo krótki. Aby ogród kwiatowy wyglądał pięknie przez większą część roku, trzeba odpowiednio dobrać rośliny. Łącząc pewne gatunki można uzyskać ciekawe efekty przez cały sezon.

Ogrody kwiatowe mogą być prawdziwymi dziełami sztuki. Do ich tworzenia artysta ma do dyspozycji szeroki wybór składników.

Rośliny cebulowe

To spośród nich wywodzą się pierwsze zwiastuny wiosny. Najpierw pojawiają się przebiśniegi, po nich krokusy i wczesne narcyzy. Na małych grządkach efektownie wyglądają hiacynty i tulipany.

Tulipany, to prawdziwe gwiazdy pośród zwiastunów wiosny. I jak prawdziwe gwiazdy ulegają modzie, a co jakiś czas pojawiają się nowe odmiany.

Ognista czerwień, silny fiolet, subtelna biel i delikatny róż – tulipany zdobią ogród od marcato maja. Obok tradycyjnych odmian występują bardziej delikatne, dzikie odmiany, albo egzotyczne tulipany papuzie o głęboko wciętych płatkach kwiatów.

Wczesnym latem zaczynają kwitnąć kosaćce, a po nich lilie i mieczyki. Senny jesienny ogród ożywiają jeszcze późne krokusy.

Rośliny jednoroczne

W ciągu jednego sezonu muszą rozwinąć się z nasion, zakwitnąć i wytworzyć nasiona. Mają zwykle bardzo jaskrawe, kolorowe kwiaty. Niektóre z nich są odporne na chłody, a inne bardzo wrażliwe na spadki temperatur. Te pierwsze można siać wprost do gruntu wczesną wiosną, rośliny wrażliwe na chłód wymagają wysiania w ciepłym miejscu zanim przesadzi się je na rabaty.

Niektóre rośliny jednoroczne wysiewają się same i mogą pojawić się w następnym roku w zupełnie nieoczekiwanym miejscu.

Byliny

Jest to grupa roślin, które mogą pozostać przez wiele lat na jednym miejscu. Wybierając byliny do ogrodu kwiatowego trzeba brać pod uwagę ich kształt i wielkość, a na końcu kolor kwiatów. Te pierwsze cechy są bowiem stałe przez całe lato, a kwiaty pojawiają się tylko na chwilę.