Piękne Ogrody

Odkrywamy sekrety pięknych ogrodów.
Poznaj praktyczne informacje i porady.

Małe ogrody - fakty i porady

Nawet mały ogród może być urządzony w interesujący i urozmaicony sposób. Ogromny, wspaniale kwitnący ogród jest marzeniem wielu ludzi, ale większość musi się zadowolić małym kawałkiem gruntu.

To prawdziwa sztuka wyczarować z kawałka zieleni kolorową oazę. Przy odrobinie wysiłku i pomysłowości można zamienić mały ogród, szeroki na kilka zaledwie metrów, w fascynujący pokój na wolnym powietrzu.

Opis terenu

Najpierw trzeba zanotować, co w naszym przyszłym małym ogrodzie już istnieje. Ważne jest określenie jego położenia pod kątem nasłonecznienia oraz rodzaju gleby.

Na słonecznej, południowej wystawie można zaplanować ogród w typie śródziemnomorskim, natomiast położenie północne wymusza zastosowanie roślin cienioznośnych – ogród będzie miał raczej styl leśny.

Granice małego ogrodu

Należy unikać wysokich żywopłotów; przestrzeń stanie się przez to optycznie jeszcze mniejsza. Jeśli trzeba koniecznie zasłonić się od sąsiadów, lepiej jest obsadzić granicę ogrodu np. średniowysoką odmianą bambusa. Skoro już nasz mały ogród posiada wysoki płot albo mur, należy punktowo wsadzić przed nim wyższe krzewy. Niezwykły efekt można uzyskać zawieszając tam lustro.

Urozmaicenie małego ogrodu

Właśnie małe powierzchnie potrzebują urozmaicenia, aby uzyskały swoisty charakter i urok. Przede wszystkim nie należy się zastanawiać, jak z małego ogrodu zrobić duży, ale jak na małej przestrzeni stworzyć przytulny pokój po gołym niebem.

W swojej wyobraźni trzeba przenieść na ten maleńki kawałek gruntu swój ulubiony krzew, duży kamień albo maleńką sadzawkę. Elementy trzeba tak rozmieścić, aby powstała między nimi kręta ścieżka.

Inna możliwość urozmaicenia małego ogrodu, to stworzenie w nim wielu poziomów. Poszczególne rabaty umieszcza się na różnych wysokościach.

Drzewa w małym ogrodzie

Także drzewo może znaleźć swoje miejsce w małym ogrodzie. Są różne gatunki, które dorastają do 4-6 m wysokości i nie są zbyt rozłożyste. Egzemplarz o wysokim pniu może być nie tylko akcentem w małym ogrodzie, ale również służyć jako parasol przeciwsłoneczny w miejscu do siedzenia.