Piękne Ogrody

Odkrywamy sekrety pięknych ogrodów.
Poznaj praktyczne informacje i porady.

Najpiękniejsze ogrody - fakty i porady

Prawdopodobnie zaraz po przymusowym opuszczeniu Rajskiego Ogrodu człowiek zaczął odtwarzać zapamiętane wzory. Próbował dopasować rośliny do swoich wyobrażeń i potrzeb. Trzeba przyznać, że często ze znakomitym skutkiem.

Sztuka zakładania ogrodów rozwijała się już od czasów starożytnych, a jej zróżnicowanie wynika zarówno z uwarunkowań kulturowych, jak i klimatycznych.

Najpiękniejsze ogrody starożytności

Żona króla Nabuchodonozora II tęskniła za bujną roślinnością swojej ojczystej Medii, aby więc sprawić jej przyjemność, kazał król zbudować dla niej ogrody. Oryginalna tarasowa konstrukcja, przemyślny system nawadniania oraz dobór roślin sprawiły, że dzieło znalazło uznanie w całym antycznym świecie, a nawet trafiło na listę siedmiu cudów świata. Chodzi tu oczywiście o „Wiszące ogrody Semiramidy” założone ok. VI wieku p.n.e.

Najpiękniejsze ogrody Irlandii

Dzięki swej niezwykłej pasji do hodowli roślin zamienili Irlandczycy dużą część swojej zielonej wyspy w piękne ogrody. Ich fascynacja urodą kwiatów i roślin sprawiły, że Irlandia stała się Mekką dla miłośników kwiatów i botaników z całego świata. Ciepłe wody Golfstromu zapewniają wyspie łagodny, korzystny dla roślin klimat.

Najpiękniejsze ogrody Italii

Włochy zawsze miały duży wpływ na rozwój europejskich ogrodów. Wyraźne włoskie wpływy widoczne są zwłaszcza w renesansowych ogrodach tworzonych w XVI i XVII wieku. Oprócz uroków wspaniałych starych ogrodów we Włoszech, warte uwagi są też tamtejsze krajobrazy stanowiące idealną oprawę dla tych dzieł sztuki.

Najpiękniejsze ogrody Maroka

Kolebka islamskiej sztuki ogrodniczej, która wywarła wpływ na projektowanie ogrodów nie tylko w Europie, ale i na innych kontynentach. Odbija się w nich barwny i fascynujący świat orientu. Jak uczy Koran, ogród rajski jest miejscem wiecznego spokoju. Okazuje się, że niebiańskie wizje wiernych mahometan są też wizjami islamskich ogrodników.

Najpiękniejsze ogrody Kornwalii

Chyba w żadnym innym kraju nie spotyka się tylu bajecznych ogrodów w tak skoncentrowanej formie i tak różnorodnych. Są tutaj ogrody stare, tradycyjne, ale też nowoczesne, a nawet futurystyczne. Człowiek szukający powrotu do Rajskiego Ogrodu na pewno znajdzie na swej drodze ogrody angielskie.