Piękne Ogrody

Odkrywamy sekrety pięknych ogrodów.
Poznaj praktyczne informacje i porady.

Ogrody oczka wodne - fakty i porady

Woda w ogrodzie dodaje mu uroku i przyciąga wzrok bardziej niż jakakolwiek inna ozdoba. Aby oczko wodne spełniało swoje zadanie, jego wprowadzenie do ogrodu musi być przemyślane.

Trzeba się zdecydować, czy woda ma płynąć, czy stać; czy w oczku wodnym będą zwierzęta – ryby i ślimaki, czy tylko rośliny. Woda nie może być zagrożeniem dla bawiących się w ogrodzie dzieci. Czystość wody w oczku wodnym można uzyskać albo przez ciągły dopływ świeżej wody, albo przez stworzenie w zbiorniku równowagi biologicznej, wykorzystując rośliny produkujące tlen.

Oczka wodne – oprawa

Oprawa tradycyjna

Zbiornik wodny ma geometryczne kształty. Obramowanie jest wykonane z drewna, cegieł albo betonu.

Oczko wodne w tradycyjnej oprawie wygląda niezwykle atrakcyjnie, kiedy tafla wody nie jest zagłębiona, ale lśni powyżej poziomu gruntu. Jest poza tym bezpieczniejsza dla dzieci.

Oprawa niekonwencjonalna

Aby zbiornik wodny wyglądał naturalnie, trzeba stworzyć nieregularną linię brzegową, dodać małą żwirową plażę i schodzące do wody rośliny. Efektownie wygląda oczko wodne w stylu japońskim – obramowane starannie dobranymi głazami, urozmaicone drewnianymi pomostami.

Oczka wodne – ruch wody

Wodospady

Cichy szmer spadającej wody robi większe wrażenie niż zwykła fontanna. Pięknie wygląda mały pionowy łącznik między dwoma małymi oczkami wodnymi. Przepływ wody jest wymuszony przez zanurzoną pompę. Ważny jest kształt krawędzi przepływu wody; chodzi o efekt spadania, a nie łagodnego spływania.

Fontanny

Powinny mieć proste kształty. Mogą być usytuowane centralnie albo w rogu zbiornika, wtedy strumień będzie tryskał ukośnie.

Roślinność

Rośliny w oczku wodnym są ważnym elementem równowagi biologicznej. Dostarczają do wody tlen, ograniczają rozwój glonów, wpływają na czystość wody. Tworząc oczka wodne trzeba pamiętać też o roślinności w jego pobliżu. Nie powinny tam rosnąć rośliny zrzucające liście. Należy unikać roślin trujących i kolczastych.