Piękne Ogrody

Odkrywamy sekrety pięknych ogrodów.
Poznaj praktyczne informacje i porady.

Ogrody ozdobne - fakty i porady

W przeciwieństwie do ogrodów użytkowych, rośliny wykorzystywane są tutaj wyłącznie w celach twórczych i estetycznych. Obok funkcji miejsca do wypoczynku, ogrody ozdobne mogą pełnić funkcję reprezentacyjną albo artystyczną.

Ogrody ozdobne są ulubionym motywem w malarstwie, literaturze, filmie. Tak, jak różne bywają charaktery ludzkie, tak różne są też rośliny w ogrodzie. Każda posiada własny charakter. I tak jak u ludzi są dwie możliwości:

  • podobny w podobnym gustuje
  • przeciwieństwa się przyciągają. W każdym razie jest prawdziwą sztuką tak zestawić rośliny, aby żaden obserwator nie pomyślał sobie: „coś tu nie pasuje”.
  • Kombinacje roślin ozdobnych

Wysokie, dominujące rośliny z dużymi kwiatami stoją na górze drabiny hierarchii. Chyba nikt nie wpadłby na pomysł, aby w jednym bukiecie umieścić róże i słoneczniki. One kradłyby sobie nawzajem widok. Ale róże i gipsówki? Jest to klasyka nie tylko bukietów ślubnych; gipsówka podporządkowuje się jednoznacznie i podkreśla piękno szlachetnych róż. Tę zasadę można wykorzystać sadząc obok siebie na rabacie rośliny dominujące i podporządkowane.

Klasyczna rabata letnich kwiatów

Jednoroczne rośliny kwitnące są najczęściej używane do tworzenia oddzielnych rabat. Kiedy przekwitną rośliny cebulowe, na ich miejsce przychodzą szybko rosnące kwiaty jednoroczne. Bogactwo gatunków i odmian daje szerokie możliwości uzyskania przeróżnych efektów.

Można komponować rośliny według odcieni kolorów albo tematycznie. Na przykład możemy nazwać część ogrodu pt. „romantyczna mieszanka pastelowych odcieni”, albo „ dzika kwitnąca łąka”.

Sztuka w ozdobnym ogrodzie

Każda gałąź, każdy kwiat jest dziełem sztuki sam w sobie. Można jednak wzmocnić albo podkreślić dzieło natury odpowiednim elementem artystycznym.

Sztuka jest rzeczą indywidualnego smaku i możliwości – będzie to ogrodowy krasnal, czy dzieło uznanego artysty, najważniejsze jest, aby dobrze czuć się w swoim własnym ogrodzie.