Piękne Ogrody

Odkrywamy sekrety pięknych ogrodów.
Poznaj praktyczne informacje i porady.

Projektowanie ogrodów - fakty i porady

Projektowanie ogrodu, to jak wybieranie odpowiedniego ubrania; musi być odpowiednie do okoliczności, doskonale wykonane i z powodzeniem służyć przez dłuższy czas. Oprócz pomysłowości i fantazji potrzebna jest znajomość pewnych uwarunkowań.

Najważniejsze sprawy, o których trzeba pamiętać projektując ogród, to:

 • Położenie ogrodu

  Inaczej zagospodarujemy przestrzeń wokół domu w mieście, a inaczej w terenie wiejskim. Miejski ogród wśród wysokich budynków i drzew posiada liczne ograniczenia. Specyficzne położenie terenu powoduje nienaturalne zacienienie, albo nadmierne nagrzewanie. Ważny jest tutaj właściwy dobór roślin. Mały ogród śródmiejski stwarzając wrażenie pewnej izolacji, a także intymności, może stać się doskonałym miejscem wypoczynku.

  Ogród wiejski daje możliwość aktywnego wypoczynku, można tu organizować zarówno zabawy dzieci, jak i spotkania towarzyskie.

 • Rodzaj gleby

  Pewne gatunki roślin dobrze rozwijają się i kwitną tylko na określonej glebie. Kwasowość albo zasadowość gleby, zawartość wapnia, struktura wierzchniej warstwy – to podstawowe wskaźniki planowania siewów i nasadzeń. Jeśli jakość gleby jest bardzo słaba, zawsze pozostaje możliwość sadzenia roślin w pojemnikach napełnionych właściwym podłożem.

 • Warunki klimatyczne

  Nie tylko szerokość geograficzna decyduje o lokalnych warunkach klimatycznych. Położenie na wzgórzu albo w dolinie, przeciągi między budynkami albo podmuchy wiatru od morza – wszystko to tworzy mikroklimat ogrodu, który należy wziąć pod uwagę podczas projektowania.

 • Przeznaczenie ogrodu

  Zanim w ogrodzie zostaną zasadzone krzewy i drzewa należy dobrze się zastanowić, czemu ten ogród ma służyć i jakie funkcje ma spełniać. Trudno na przykład pogodzić efektowne kompozycje drogich roślin z miejscem zabaw dla dzieci. Duży warzywnik może okazać się zbędny, kiedy nie wystarczy czasu na jego pielęgnację.

Ograniczając fantazję tymi warunkami brzegowymi, można przystąpić do projektowania swego ogrodu.