Piękne Ogrody

Odkrywamy sekrety pięknych ogrodów.
Poznaj praktyczne informacje i porady.

Ogrody przydomowe - fakty i porady

Kawałek ziemi wokół domu jest miejscem do wypoczynku, ale też do realizacji różnych pomysłów. Pięknie urządzony ogród sprawia ogromną przyjemność i satysfakcję.

Decydujący wpływ na sposób zagospodarowania terenu przy domu ma jego położenie. Najwięcej możliwości daje urządzanie ogrodu na nie zagospodarowanym terenie. Często trzeba jednak zaadaptować stan istniejący. Realizacja pomysłów i fantazji może pójść w takich oto przykładowych kierunkach:

  • ogród przydomowy w stylu angielskim

Jest to projekt odpowiedni do wiejskiej rezydencji. Taki ogród charakteryzuje się brakiem dokładnie zaplanowanej symetrii, nawiązuje natomiast do naturalnych plenerów. Centralnym miejscem jest niewielki basen. Na grządkach rosną zioła obok kolorowych rabatów kwiatowych. Trawniki są zadbane, a utwardzone ścieżki giną w licznych zaułkach. Na murach i pergolach kwitną pnące róże.

  • ogród przydomowy w stylu francuskim

Ten styl jest niejako przeciwieństwem angielskiego. Najważniejsza jest tu symetria i podporządkowanie wszystkich elementów ogrodu jednej osi. Drzewa są przycięte, a krzewy strzyżone w wymyślne kształty. Ścieżki, mała architektura, czy sposób wyłożenia nawierzchni są precyzyjnie przemyślane. Taki ogród robi na pewno wspaniałe wrażenie, wymaga jednak dużych nakładów pracy.

  • ogród wiejski

Kupując stary wiejski dom można na nowo urządzić przydomowy ogród akceptując istniejącą już roślinność. Nowoczesne elementy nie pasują do tego stylu, lepiej więc zachować go w naturalnym stanie, dosadzając jedynie niskie rośliny. Taki staroświecki ogród ze starą jabłonią, małą sadzawką i tradycyjnymi roślinami typu malwy, łubiny, floksy ma swój niepowtarzalny urok.