Piękne Ogrody

Odkrywamy sekrety pięknych ogrodów.
Poznaj praktyczne informacje i porady.

Realizacje ogrodów - fakty i porady

Kiedy mamy już wizję naszego ogrodu, czas zastanowić się nad jego realizacją. To nic, że nie od razu w sztucznych wodospadach zaszumi woda. Najważniejsze, aby działać zgodnie z planem.

Przestrzeń wokół domu powinna być urządzona tak, aby pasowała do tego domu i służyła jego mieszkańcom. Realizacja planu powinna spełnić wszelkie oczekiwania.

Przygotowania do realizacji ogrodu

Plany ogrodu zostały już wykonane, trzeba więc zgromadzić potrzebne materiały. Ogrodzenia i nawierzchnie muszą powstać przed sadzeniem krzewów, sianiem trawy i roślin okrywowych.

Drewno daje w ogrodzie wspaniałe efekty, ale jest stosunkowo drogie i wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Tradycyjnie do budowy murów i wykładania nawierzchni używany jest kamień. Elementy z betonu nigdy nie będą wyglądały naturalnie.

Plan narysowany na papierze jest dwuwymiarowy. Trzeba koniecznie zaznaczyć na nim stopnie, mury, oczka wodne i inne detale – albo, jeśli jest taka możliwość, zrobić projekt w jakimś programie 3D.

Przed wytyczaniem w terenie planu trzeba oczyścić teren. Warto jedna zastanowić się, czy nie da się wkomponować w nowy plan niektórych istniejących elementów, na przykład jakieś drzewo o ciekawym pokroju, fragment żywopłotu albo wybrukowanej nawierzchni.

Wytyczanie planu ogrodu

Plan został na pewno sporządzony w określonej skali i po przygotowaniu terenu i dokładnej jego analizie wymiary dadzą się bez problemu przenieść do prawdziwego ogrodu. Projekt trzeba następnie skorygować: podjazd na samochód musi umożliwić wysiadanie z obu stron, niepotrzebne załamania ścieżek i ostre zakręty trzeba wyeliminować, itp.

Drenaż ogrodu

Jeśli tern jest podmokły, albo tylko na jakimś jego fragmencie gromadzi się woda, trzeba zainstalować odwadnianie zanim przejdzie się do dalszych prac.

Elektryczność w ogrodzie

Instalację elektryczną do oświetlenia ogrodu, ale też do zasilania pomp w basenie czy fontannie, trzeba wykonać według potrzeb i zgodnie z odpowiednimi zasadami bezpieczeństwa.