Piękne Ogrody

Odkrywamy sekrety pięknych ogrodów.
Poznaj praktyczne informacje i porady.

Ogrody skalniaki - fakty i porady

Szczególnie piękną i efektowną formą ogrodów są skalniaki. Na niewielkiej powierzchni odtwarzają krajobraz wysokogórski z jego charakterystyczną roślinnością. Może to być kamieniste zbocze, albo mały ogródek skalny na tarasie.

Przed założeniem ogrodu skalnego trzeba tę decyzję dobrze przemyśleć. Nie tylko rośliny, ale też kamienie, które mają być wykorzystane w ogrodzie, musza być starannie dobrane.

Miejsce na ogród skalny

Ogród skalny powinien być w zasadzie zlokalizowany na niewielkim zboczu, ponieważ tylko wtedy można odpowiednio odtworzyć warunki górskie. Najlepiej byłoby mieć do dyspozycji co najmniej 10 m2 zbocza – można wówczas posadzić kilka większych roślin drzewiastych. Jeśli nie ma takiej możliwości, pięknie będzie wyglądał mniejszy ogród skalny na krawędzi ogrodu albo tarasu.

Kamienie na ogrody skalne

Zanim zacznie się gromadzić kamienie na budowę skalniaka, trzeba wziąć pod uwagę dwa ograniczenia w tym względzie:

  • nie stosować różnych gatunków kamieni
  • nie mieszać różnych form kamieni

Kamienie mogą mieć wszelkie możliwe wielkości, ale powinny mieć podobną formę. Nie należy łączyć kamieni okrągłych z kanciastymi. One w ogóle nie pasują do siebie.

Wielkość kamieni zależy oczywiście od wielkości ogrodu, ale ładniejszy widok tworzą jednak duże kamienie. A to, czy będą one kanciaste, czy okrągłe jest tylko rzeczą gustu właściciela ogrodu.

Gdyby ktoś chciał urządzić na skalniku mały górski strumień, wtedy odpowiedniejsze będą kamienie okrągłe. W typowym ogrodzie skalniku można stosować naturalnie kanciaste.

Układ ogrodów skalnych

Aby na pierwszy rzut oka skalniak nie sprawiał wrażenia nudnego, trzeba spróbować urządzić go z fantazją i ciekawie. Kamienie nie powinny leżeć monotonnie jeden na drugim. Można stworzyć np. małe rumowiska i jaskinie.

Rośliny na ogród skalny

Gatunki roślin wysokogórskich są przystosowane do najtrudniejszych warunków – do skalistej gleby, silnego nasłonecznienia, wiatrów, długotrwałej suszy i mrozów. Dominują wśród nich rośliny niskie i płożące się, często zimozielone.