Piękne Ogrody

Odkrywamy sekrety pięknych ogrodów.
Poznaj praktyczne informacje i porady.

Ogrody świata - fakty i porady

Sztuka zakładania ogrodów, czyli tworzenia artystycznej wizji przyrody, jest równie stara, jak sama ludzkość. W starożytnym Egipcie, na Bliskim i Dalekim Wschodzie, ogrody powstawały już kilka tysięcy lat temu.

Sztuka ogrodnicza rozwijała się jako część kultury danego społeczeństwa z uwzględnieniem uwarunkowań klimatycznych. Jest więc rzeczą oczywistą, że ogrody egipskie, czy babilońskie były tworzone według innych założeń niż na przykład chińskie.

Ogrody chińskie

Tworzenie ogrodów jest ważnym czynnikiem chińskiej sztuki i sięga 3000 lat p.n.e. chińskie ogrody są odzwierciedleniem koncepcji idealnego świata. Istotnymi elementami składowymi są sztucznie utworzone jeziora i pagórki, niezwykle formy kamieni i roślin.

W przeciwieństwie do ogrodów europejskich, które dopiero w XVIII w. trafiły do malarstwa, chińskie ogrody i malarstwo rozwijały się równolegle. Również poezja i architektura miały wpływ na chińskie ogrodnictwo.

Celem chińskiej sztuki ogrodniczej jest osiągnięcie harmonii między ziemią, niebem, kamieniami, wodą, budowlami, drogami i roślinami (tzw. siedem rzeczy). Człowiek, jako ósmy element, może w nich i z nimi osiągnąć pełną harmonię.

Ogrody japońskie

Są wyrazem japońskiej filozofii i historii. Szczególną formą japońskich ogrodów jest zrezygnowanie z wody i dużych roślin. Ta forma jest chętnie wykorzystywana do tworzenia miniaturowych ogrodów kamiennych.

Ogrody japońskie są zaplanowane w najdrobniejszych szczegółach. Aby je w pełni zrozumieć, trzeba nauczyć się prawidłowo „czytać”. Ogród jest tak zbudowany, że zwiedzający może dokonywać coraz to nowych odkryć. Spojrzenie z innej perspektywy, z oddalonego o kilka kroków punktu, może przekazać zupełnie nowe wrażenie. Ważna jest symbolika poszczególnych elementów.

Ogrody koreańskie

Korea, podobnie jak inne kraje Azji Wschodniej, pozostaje pod silnym wpływem taoizmu, który podkreśla mistykę i naturę. W przeciwieństwie do ogrodów chińskich i japońskich, ogrody koreańskie unikają elementów sztucznych. Ważną częścią jest sadzawka z kwiatami lotosu.