Piękne Ogrody

Odkrywamy sekrety pięknych ogrodów.
Poznaj praktyczne informacje i porady.

Ogrody Tivoli - fakty i porady

Ogrody Tivoli kojarzą się większości z nas ze słynnym kopenhaskim parkiem rozrywki. Ale ta nazwa jest tylko nawiązaniem do arcydzieł sztuki ogrodniczej i architektury miasta Tivoli.

Oddalone o ok. 20 km od Rzymu miasto Tivoli ma nie tylko przepiękny widok na Campagna di Roma, ale przede wszystkim dwa wspaniałe zabytki, których nie sposób pominąć.

Villa d’Este

Renesansowa willa kardynała Ippolito d’Este jest arcydziełem włoskiej sztuki tworzenia ogrodów. Papieski namiestnik w Tivoli wybudował tę willę w latach 1550-1572. Jego następca kontynuował po roku 1605 rozbudowę ogrodów. Uporządkował rozpoczęte prace i rozszerzył urządzanie ogrodowych wodotrysków. Dalsze prace rozbudowy ogrodów prowadzono jeszcze w latach 1660-1670. Villa d’Este jest wzorem dla wielu ogrodów późnorenesansowych i barokowych.

Do połowy XIX wieku willa i ogrody straciły swój blask, aż zajął się nimi spadkobierca kardynał Gustav von Hohenlohe. Willa stała się centrum kulturalnego życia. Częstym gościem kardynała bywał Franciszek Liszt. Tutaj skomponował swoje słynne utwory, a w roku 1879 dał ostatni koncert.

Po pierwszej wojnie światowej Villa d’Este wraz z zespołem ogrodowym stała się własnością państwa i została udostępniona zwiedzającym.

Villa Hadriana

Rzymski cesarz Hadrian żył w latach 76-138 n.e. Wkrótce po wstąpieniu na tron w roku 117 jako następca Trajana rozpoczął budowę swojej willi pod Rzymem.

Hadrian odbył dwie wielkie podróże przez niemal wszystkie prowincje imperium. Trwały one wiele lat (pierwsza 4 lata i druga – 6 lat). Wspomnienia i doświadczenia z podróży wykorzystał w urządzaniu swojej willi i ogrodów. Ogrodowe budowle przypominają wzory syryjskie, greckie, egipskie.

Na swojej ogrodowej „wyspie samotności”, wyspie na okrągłym, otoczonym kolumnami stawie, mógł cesarz odpoczywać i filozofować. W pobliżu istniały różne świątynie, łaźnie, biblioteki i budynki użytkowe, jak np. koszary pretorian. W gruncie rzeczy było to ogromne miasto-pałac.