Piękne Ogrody

Odkrywamy sekrety pięknych ogrodów.
Poznaj praktyczne informacje i porady.

Zielone ogrody - fakty i porady

Ogród należy zagospodarować tak, aby łączył się z wnętrzem domu przez cały rok. Nawet zimą nie musi być pusty i szary. Przyjemnie jest wyglądać na pokryte śniegiem zimozielone krzewy.

O charakterze ogrodu decyduje klimat i warunki atmosferyczne. Patrząc na jaskrawe, kolorowe kwiaty z reklamowych katalogów należy pamiętać o tym, że ich żywot w ogrodzie jest zwykle krótki. Rośliny rabatowe kwitną nie dłużej niż miesiąc. Dlatego warto zwrócić większą uwagę na odcienie bardziej trwałej zieleni drzew i krzewów zarówno zimozielonych, jak i sezonowych.

Zielone ogrody mogą mieć różne formy:

 • Zielony ogród na skraju lasu

  Zielona ściana lasu może być naturalnym tłem dla pielęgnowanych i przycinanych roślin ogrodowych. Nie koszona trawa może znikać w cieniu drzew, a leśne rośliny, np. efektownie kwitnące naparstnice, mogą wchodzić do ogrodu. Las nie stanowi części ogrodu, ale pozwala dowolnie kreować pejzaż poprzez wymianę roślin ogrodowych.

 • Zielony ogród przed domem

  Niski, strzyżony żywopłot z bukszpanu może podkreślać linię ścieżki. Zimozielone iglaki nadadzą ogrodowi uroku, kiedy przekwitną już kwiaty, a inne drzewa i krzewy zrzucą liście.

 • Zielony wiejski ogród

  Oryginalny efekt można uzyskać zachowując wdzięk naturalnego ogrodu. Do starego wiejskiego ogrodu nie pasują żadne nowoczesne elementy. Dlatego najlepiej jest zaakceptować np. starą jabłoń, posadzić koło niej pnącą różę i postawić drewnianą ławkę. Do całości pasują dobrze tradycyjne wiejskie byliny, jak ostróżki, łubiny, malwy, floksy.

 • Zielony ogród z widokiem

  Położenie ogrodu na granicy otwartego wiejskiego pejzażu daje wspaniałe możliwości. Umiejscowienie zbiornika wodnego na skraju ogrodu przesuwa optycznie linię graniczną na widoczne łąki i pola. Rośliny muszą być odpowiednio dobrane, aby pasowały do całości kompozycji.